Укр     Eng 

Головна
Всеукраїнське об’єднання правників «Маємо Право!»

Історія організації

Громадська організація «Всеукраїнське об’єднання правників «Маємо Право!» фактично розпочала свою діяльність у 2006 році в місті Кам’янське (колишній Дніпродзержинськ). Влітку того ж року група ініціативних молодих людей, які підтримували надбання Помаранчевої революції, вирішили поєднати свою енергію, час і кошти для впровадження змін у місті. На чолі цієї групи був нинішній керівник ВГО «Маємо Право!» Віталій Купрій.

Активісти запропонували новообраному тоді міському голові Олегу Захорольському план дій по забезпеченню прозорості влади, захисту прав людей і боротьби з корупцією. Цей план був схвалений міським головою, але правозахисники наштовхнулися на опір більшості депутатів Дніпродзержинської міської ради, яку сформували партії «Батьківщина» та «Партія регіонів». У результаті бездіяльності депутатів майже півроку міська рада фактично не працювала. Тоді громадськість розпочала підготовку до проведення місцевого референдуму з метою припинення повноваження цієї ради. Віталій Купрій був одним із членів ініціативної групи по проведенню цього референдуму та відповідав за його юридичну підтримку.

Перша стадія підготовки референдуму пройшла успішно, було зібрано 25 тисяч підписів виборців і вже в листопаді 2006 року питання про його призначення мала розглянути міська рада. Зрозуміло, що депутати відмовились йти на розпуск ради, тому Віталій Купрій організував впродовж тижня подачу в суд близько 2 тисяч позовів від громадян про визнання протиправною бездіяльності міськради. Це був безпрецедентний крок юридичного захисту на той момент. І хоча позови не були задоволені, під громадським тиском лідери партій змінили керівників своїх місцевих осередків і міська рада невдовзі запрацювала.

Саме після цієї перемоги було вирішено формалізувати діяльність громадських активістів і в квітні 2007 року було створено громадську організацію «Дніпродзержинська Правозахисна Спілка» (ГО «ДПС») на чолі з Віталієм Купрієм. Діяльність цієї організації оцінили городяни: в 2008 році ГО «ДПС» була визнана кращою громадською організацією міста голосуванням популярної газети «Событие». Серед напрямків її діяльності були: надання безкоштовної юридичної допомоги, проведення заходів із правової освіти, боротьба з корупцією, організація акцій протесту в разі порушення владою прав людей тощо.

Юристи ГО «ДПС» неодноразово брали участь у програмах підвищення своєї кваліфікації, які фінансувались за допомогою фонду US AID. Однією з таких програм була «Юридичний супровід журналістських розслідувань». Пізніше отримані знання сприяли ГО «ДПС» викривати чисельні злочини, які намагалась приховувати влада.

Серед інших у 2008 році ГО «ДПС» активно стала на захист мешканців багатоквартирних будинків правобережної частини міста Кам’янського, в будинки яких до грудня не подавався теплоносій. Завдяки організації масових акцій протесту, зверненням до центральних органів влади та правоохоронних органів бездіяльність місцевих чиновників була подолана.

У 2009 році юристи правозахисної організації викрили земельну аферу, за якою керівництво міста, наближені до них депутати, керівники правоохоронних органів протиправно отримали в власність земельні ділянки в мальовничому районі на схилах річки Дніпро.

У 2011 році ГО «ДПС» добився відкриття кримінальної справи по факту зникнення 26 тіл немовлят із поголовного будинку 9-ої міської лікарні. Батькам із сільської місцевості лікарі казали, що їх діти або народились мертвими, або вмерли на першому тижні життя, але залишали для поховання в себе. Пізніше ексгумація з кладовища довела, що поховання не відбулось і тіла дітей до сих пір не знайдені.

Також упродовж 2011- 2014 років ГО «ДПС» викрила чисельні корупційні оборудки міського голови, довіреної особи екс-Президента Віктора Януковича, Станіслава Сафронова. Зокрема, при незаконному нарахуванні керівництву міста премій і надбавок, маніпуляцій із обслуговуванням житлового фонду, розкрадання бюджетних коштів при проведенні робіт із благоустрою міста.

За активну громадську позицію керівник ГО «ДПС» Віталій Купрій жорстко переслідувався владою. Впродовж 2011-12 років відбулось два замахи на його життя. За сфабрикованою кримінальною справою в 2102 році він ледве уникнув арешту та був змушений жити за кордоном після спроби розміщення на власних біл-бордах постеру бабці з котом «Взнала, що онук проголосував за регіони, переписала хату на кота». Ці біл-борди були знищені, а все майно Віталія Купрія було арештовано.

Активісти ГО «ДПС» активно підтримували Революцію Гідності. З початку грудня 2013 року по кінець лютого 2014 року Віталій Купрій очолював юридичну службу Революційної КМДА, був черговим комендантом.

У березні 2014 року з приходом на посаду Голови Дніпропетровської облдержадміністрації Ігоря Коломойського організація розповсюдила свою діяльність на територію всієї області та змінила назву на ГО «Дніпрозахист». Віталій Купрій став радником ОДА на громадських засадах із питань правоохоронних органів і боротьби з корупцією. Одночасно як депутат Кам’янської (в минулому Дніпродзержинської) міської ради він очолював Антикорупційну комісію та був громадським радником із зазначених питань Міністра екології Андрія Мохника. Одним із досягнень ГО «Дніпрозахист» влітку 2014 року було повернення батькам немовля, викраденого з пологового відділення 9-ої Кам’янської міської лікарні. Це вдалось зробити лише завдяки персонального інформування керівництва ОДА про злочин, який намагались приховати правоохоронці.

Активісти ГО «Дніпрозахист» взяли активну участь у захисті територіальної цілісності України. Зокрема, група юристів під керівництвом Віталія Купрія виявляла на території Дніпропетровської області джерела фінансування сепаратизму та разом із правоохоронними органами їх ліквідовувала. Так був припинений бізнес одіозного регіонала Олега Царьова, який складався з паперової фабрики, свиноферм і агробізнесу, мережі заправок із скрапленим газом тощо. Окремо ГО «Дніпрозахист» займалась волонтерською діяльністю, допомагаючи добровольцям і бійцям збройних сил України воювати з агресором.

У жовтні 2014 року Віталій Купрій був обраний народним депутатом України, керівництво ГО «Дніпрозахист» взяв на себе депутат Кам’янської міської ради Валерій Пархомчук. На початку 2015 року громадським активістам вдається домогтись арешту раніше судимого за бандитизм Ігоря Продана, одного із організаторів масового побиття мітингувальників під Дніпропетровською ОДА під час Революції гідності 26 січня 2014 року.  

Упродовж 2015 - першої половини 2016 року діяльність ГО «Дніпрозахист» почала виходити за межі Дніпропетровської області на державний рівень.

23 червня 2016 року на загальних зборах було прийнято рішення змінити назву громадської організації на «Всеукраїнське об’єднання правників «Маємо право!», перенести юридичну  адресу до міста Києва та розпочати процедуру отримання всеукраїнського статусу.

Із 15 липня 2016 року розпочалась реєстрація відокремлених підрозділів по всім областям України. Тому вже 11 жовтня 2016 року організація набула всеукраїнського статусу та наразі в її складі налічується 23 територіальних осередків.

У Верховній Раді України створено міжфракційне депутатське об’єднання «Маємо Право!» куди увійшли народні депутати з різних політичних фракцій - Купрій Віталій Миколайович, Новак Наталія Василівна, Луценко Ігор Вікторович і Романюк Віктор Миколайович.

За цей час членами міжфракційного депутатського об’єднання було ініційовано ряд законопроектів. Зокрема, внесення змін до статті 10 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо малозначних спорів у судах. Цей проект Закону має на меті врегулювати правову невизначеність поняття малозначних спорів, а також законодавчо закріпити випадки, коли виключене представництво адвокатом іншої особи в суді не застосовується. Такі зміни сприятимуть доступу людей до правосуддя та дозволять запобігти адвокатській монополії в Україні.

Члени МДО «Маємо Право!» подали законопроект про внесення змін до Закону «Про банки і банківську діяльність» щодо заборони діяльності банків країни-агресора. Адже вважають, що потрібно очистити банківський сектор України від банків країни-агресора! Також ініційований Віталієм Купрієм проект Постанови про застосування проти Російської Федерації секторальних санкцій у банківській сфері дозволить значною мірою зашкодити фінансуванню збройної агресії проти України за рахунок наших громадян, а також зменшити вплив російських компаній на економіку України, що сприятиме забезпеченню збереження суверенітету та територіальної цілісності України.

Для спрощення процедури застосування санкцій Верховною Радою України у випадках бездіяльності інших компетентних органів Віталій Купрій передбачає внесення змін до статті 5 Закону «Про санкції». Так ми зможемо протидіяти агресії проти України та захищати її суверенітет і територіальну цілісність економічним шляхом.

Задля уникнення співпраці патріотично налаштованим громадянам з підприємствами країни-агресора було запропоновано внести зміни до статті 9 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Головною метою цього законопроекту є зобов’язання компетентних органів у сфері державної реєстрації публікувати відомості про належність компаній до Російської Федерації. Завдяки цьому українці зможуть не закуповувати їх товари та послуги.